Jaką księgowość powinna stosować spółka akcyjna?

2016-10-28 09:03

Spółka akcyjna jest formą działalności gospodarczej, którą stosuje się do prowadzenia dużych firm. Jest to spowodowane głównie tym, że jej minimalny kapitał zakładowy wynosi aż 100 tyś złotych. Ma ona jednak także swoje pozytywne aspekty. Najistotniejszą jest oczywiście zwolnienie akcjonariuszy z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Kolejną jest fakt, że spółkę tą założyć może nawet jeden członek, co jest szczególnie korzystne w sytuacji, kiedy ktoś nie ma właściwej osoby, z którą mógłby prowadzić biznes. Pozytywnym aspektem nie do pominięcia jest też osobowość prawna.

Jaką księgowość powinna stosować spółka akcyjna? Ustawodawca obliguje nas do prowadzenia pełnej księgowości. Czemu? W spółce tej zarządza się bowiem osobnym majątkiem, potrzebna jest więc dokładna ewidencja zaistniałych w niej operacji gospodarczych. Inny powód jest taki, że (jak już wcześniej zostało napisane) ten rodzaj działalności stosują zwykle duże firmy, a więc aby zarządzanie w nich było efektywne- księgowość pełna jest elementem koniecznym.

Często pojawia się pytanie, czy pełna księgowość jest utrudnieniem dla biznesmenów czy odwrotnie- niesie za sobą wiele korzyści? Oczywiście w małych, jednoosobowych jednostkach gospodarczych jej stosowanie byłoby zbyt dużym kłopotem z uwagi na koszty i wymóg znajomości dużej liczby norm prawnych. Natomiast w większych przedsięwzięciach, nawet jeśli nie ma takiej konieczności, powinniśmy dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Umożliwia ona bowiem efektywne prowadzenie firmy, pokazuje jej pełen obraz finansowy, pozwala na analizę kosztów i przychodów, a także dzięki niej prościej jest nam zauważyć konieczność wprowadzenia zmian.